top of page

SMUTEČNÍ SÍŇ VODŇANY, 2022

Na severním okraji Vodňan se nachází novodobý hřbitov. Hřbitov svým provedením připomíná panelové sídliště ze 70. let. U vstupu na hřbitov stojí smuteční síň z akce “Z”. Ta nevyhovuje technickým, ani uměleckým provedením. V sousedství hřbitova je statek z 16. století a barokní kaple. Tyto tři budovy společně obklopují malou náves. K této návsi vede dlouhá alej starých jírovců.


Stávající smuteční síň nahrazujeme novou. Prázdný štít je otočen k návsi a dotváří ji. Stavba bez oken a dveří dává tušit svůj účel. Fasáda je tichá, klidná a snad i vyprázdněná jako vztah k smrti současné společnosti. Dům je místem rozloučení a vstupem na hřbitov.


Uvnitř síň svými materiály, uspořádáním a celkovou odlehčeností navazuje na hlubokou tradici prostého a přirozeného loučení s blízkými. Dává zapomenout na naučenosti několika posledních generací výrazně ovlivněných socialistickými ideologiemi. Záměrně se vyhýbá současným výrazovým prostředkům podobných staveb jako jsou tvrdé, lesklé, kamenné povrchy, nebo pseudo-monumentalita rádoby velkolepých prostor. Je klidná, lidská a osobní..

autor: Jan Žalský, Tomáš Nováček

místo: Vodňany, Česká republika

datum: 2022

bottom of page